Admiral Markets Group sastāvā ir sekojošas kompānijas:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulē Austrālijas vērtspapīru un investīciju komisija (ASIC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets UK Ltd

Regulē Lielbritānijas Financial Conduct Authority (FCA)
TURPINĀT

Admiral Markets AS

Regulē Igaunijas finanšu uzraudzības iestāde (EFSA)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulē Kipras vērtspapīru un biržu komisija (CySEC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Uzraudzība fca

"Simple Moving Average" indikators - tendences apstiprināšana

Lasīšanas laiks: 8 minūtes

Šajā rakstā apskatīsim, kā izmantot vienkāršā slīdošā vidējā (simple moving average - SMA) indikatoru trenda apstiprināšanai un sekošanai tirgus vispārējai tendencei. Kā trenda indikators, SMA ir labs, plaši pielietojams instruments, kuru katram treiderim vai investoram noteikti vajadzētu pazīt un izprast. Taču par visu pēc kārtas! Kas tad ir vienkāršais slīdošais vidējais jeb simple moving average?

SMA

Vienkāršā slīdošā vidējā definīcija

Vienkāršais slīdošais vidējais - SMA ir viens no valūtu kotāciju slīdošā vidējā indikatoriem. Slīdošais vidējais ir vidējā vērtība, kas aprēķināta kādā konkrētā laika periodā. Šī vērtība periodiski tiek pārrēķināta, vecākos datus aizstājot ar jaunākajiem. Lai ilustrētu SMA aprēķinu, aplūkosim vienkāršu piemēru.

Kā aprēķināt SMA

Vienkāršā slīdošā vidējā aprēķini tiek veikti pēc sekojošas formulas:

SMA = (Cenas vērtību summa n periodos) / n

Tagad ņemsim cenas un aprēķināsim vienkāršā slīdošā vidējā vērtību. Teiksim, mēs vēlamies aprēķināt 10 dienu SMA, izmantojot dienu noslēguma cenas, un pieņemsim, ka pēdējo 10 dienu noslēguma cenas ir tabulā norādītās:

Diena

Noslēguma cena

1

24

2

26

3

23

4

28

5

30

6

26

7

22

8

19

9

24

10

20

Tātad vienkāršā slīdošā vidējā periods, n, mūsu piemērā ir 10. Mums jāsaskaita mūsu 10 dienu noslēguma cenas un iegūtā summa jādala ar 10. Vienkārši!

Respektīvi, noslēguma cenu summa ir = 24 + 26 + 23 + 28 + 30 + 26 + 22 +19 +24 + 20 = 242

Līdz ar to SMA = 242/10 = 24,2

Nākamajā dienā mēs atmetīsim vecāko no periodiem (1. dienu), un tās vietā aprēķinos pievienosim pašas jaunākās dienas noslēguma cenu, kas sniegs mums jaunu slīdošā vidējā rādījumu. Tādējādi vidējais rādītājs ar laiku mainās un tāpēc tiek dēvēts par "slīdošo vidējo".

Vēl ilgu laiku, pirms datori kļuva par ikdienišķu tirdzniecības instrumentu, analītiķi ikdienu slīdošo vidējo aprēķināja manuāli, taču tas nemaz nav tik vienkārši, kā varētu šķist.

Ja vēlaties vienkāršo slīdošo vidējo aprēķināt ilgākam laika periodam vai arī periodi ir ļoti mazi laika izteiksmē, šis darbs var būt ļoti laikietilpīgs. Tāpēc mēs šo uzdevumu labprāt uzticam skaitļošanas tehnikai, lai paši varam koncentrēties uz šo aprēķinu rezultātiem un to pielietojumu tehniskajā analīzē.

SMA indikatora izmantošana MetaTrader

Slīdošā vidējā indikators ir iekļauts tirdzniecības programmās MT4 un MT5 kā viens no pamata indikatoriem, respektīvi, nebūs nepieciešamības lejupielādēt atsevišķu indikatoru savai tirdzniecības programmai. Moving average indikatoru atradīsiet MT4 navigatora mapē "Trendi", kā redzams zemāk atlētā:

SMA indikatorsAvots: MetaTrader 4 programma.

Kā redzams attēlā, moving average indikators MT4 programmā piedāvā izvēlēties vairākas metodes. Protams, lai iegūtu Vienkāršo slīdošo vidējo, kā MA metode jāizvēlas "Simple". Pārējie SMA parametri ir "Periods", "Novirze" un "Lietot".

Periods atbilst "n" mūsu SMA formulā. Jo N ir lielāks, jo lēzenāka būs simple moving average līkne, taču attiecīgi ar lielāku aizkavi tā reaģēs uz cenu svārstībām. Mazāka n vērtība veidos straujāku SMA, kas ātrāk reaģēs uz cenu svārstībām, taču līkne vairs nebūs tik lēzena.

Kā vēlāk redzēsim šī raksta stratēģiju sadaļā, grafikā labāk ir izvietot vairākus šādus indikatorus, salīdzinot ātrāku SMA (mazāks periods) ar lēnāku SMA (lielāks periods). Tādējādi iespējams gūt priekšstatu par kopējo tendenci ilgākā laika periodā un vienlaikus būt informētam par īstermiņa svārstību virzienu.

Novirze ir vismazāk nozīmīgais SMA iestatījumu rādītājs. Tas novirza indikatora rādījumus pa laika asi, respektīvi, pozitīva vērtība nobīdīs SMA indikatoru grafikā pa labi, savukārt negatīva – pa kreisi. Nobīde ar negatīvu vērtību pa kreisi ir noderīga tikai vēsturisku datu analīzē. Ja meklējat SMA šī brīža periodam ar negatīvu nobīdi, tas nebūs iespējams, jo aprēķiniem nepieciešami dati no laika perioda, kurš vēl nav noticis. Mēs iesākumam iesakām izmantot noklusējuma vērtību 0.

Izvēlne "Lietot" piedāvā septiņas iespējas:

  • close;
  • open;
  • high;
  • low;
  • median price, which is (high + close)/2;
  • typical price, which is (high + low + close)/3;
  • weighted close, which is (high + low + close + close)/4.

Pēc noklusējuma SMA tiek lietots noslēgšanās cenai Close, ko iesācējiem iesakām arī nemainīt. Pieredzējuši treideri var atļauties eksperimentēt ar šiem parametriem, tādējādi iegūstot sev piemērotāko vienkāršā slīdošā vidējā rādījumu.

Attēlā zemāk redzams SMA indikators ar periodu 50 GBP/USD stundu jeb H1 grafikā:

Simple Moving Average indikatorsAvots: MetaTrader 4 programma, Admiral Markets kotācijas, GBP/USD H1 grafiks, no 2017. gada 14. novembra līdz 2017. gada 21. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Ko varam secināt no vienkāršā slīdošā vidējā rādījumiem? SMA ļauj sekot līdzi īstermiņa cenu svārstībām un tādējādi labāk uztvert pamatā esošo tirgus tendenci. Pievērsiet uzmanību, kā SMA indikators izlīdzina tirgus svārstības. Šajā gadījumā augošā tirgus tendence izteiktāk saskatāma tieši simple moving average indikatora līknē, ne tikai cenu dinamikā.

Tāpat pievērsiet uzmanību, ka cena pārsvarā turas virs SMA līknes. Lai tirgotu izmantojot simple moving average indikatoru, jāņem vērā vairāki būtiski faktori:

  • pirmkārt, kā pirkšanas darījumu atvēršanas signālu varam izmantot brīdi, kad cena šķērso simple moving average indikatoru no apakšas uz augšu;
  • otrkārt, cena virs SMA, apstiprina augšupejošu trendu.

Tas pats attiecas uz pretēju situāciju - brīdi, kad cena šķērso SMA no augšas uz leju, mēs varam izmantot pārdošanas darījumu atvēršanai. Cenai saglabājoties zem SMA, tiek apstiprināta negatīva tendence jeb lejupejošs trends. Turpināsim aplūkot, kā iegūtos secinājumus izmantot simple moving average tirdzniecības stratēģijas ietvaros.

MT4 un MT5

SMA stratēģija - vienkāršā slīdošā vidējā līkņu krustošanās

Uz vienkāršā slīdošā vidējā līkņu krustošanos balstītās stratēģijas ir salīdzinoši vienkāršas. Attēlā augstāk mēs redzējām kā cena šķērso Simple moving average ar periodu 50 (SMA50). Kā alternatīvu, cenas vietā mēs varam izmantot citu slīdošo vidējo.

Būtība ir tā, ka signālu veido virziens, kādā straujākā vienkāršā slīdošā vidējā līkne krusto lēnāko. Piemēram, mēs kā straujāko vienkāršo slīdošo vidējo varam izmantot SMA ar periodu 20, savukārt SMA50 - kā lēnāko slīdošo vidējo. Ja SMA20 šķērso SMA50 no lejas uz augšu, tas var būt signāls pirkšanas darījumam, savukārt ja SMA 20 šķērso SMA50 no augšas uz leju, tas var būt signāls pārdošanai.

Tādējādi mēs simple moving average indikatoru izmantojam kā norādi uz iespējamo tirgus kustības virzienu nākotnē. Protams, šādas Vienkāršā slīdošā vidējā prognozes balstās uz pieņēmumu, ka nākotnē rādījumi sekos tirgus tendencei.

Kā mēs visi zinām, vēsturiskie dati nevar precīzi prognozēt nākotnes rādītājus, un tendences bieži vien var mainīt virzienu. Tāpēc vēsturiskos datus nekādi nevar uzskatīt par pilnīgu instrumentu, kas ļautu prognozēt rītdienu, taču tas joprojām ir viens no uzticamākajiem rīkiem, kas treideriem pieejams.

Analizējot vēsturiskos datus, rodas jautājums – cik daudz vēsturisko datu nepieciešams iekļaut analīzē? Vai jāņem vērā visi pieejamie dati? Vai arī tikai jaunākajiem datiem ir kāda saistība ar to, kas notiks nākotnē? Simple moving average indikators cenšas nodrošināt vienkāršus taču efektīvus noteikumus šīs problēmas risināšanai, ņemot vērā vidējo rādītāju konkrētā novērojumu laika periodā.

Jums ir visas iespējas izdomāt citas tirdzniecības stratēģijas, apvienojot SMA un citus MetaTrader indikatorus. Viens no veidiem ir izmantot simple moving average kā trenda filtru un citus indikatorus konkrētiem tirdzniecības signāliem.

Piemēram, darījumu atvēršanas signāliem var izmantot Keltner kanālu - veicot pirkšanas darījumu, kad cena izlaužas virs kanāla, vai pārdot, kad tā krīt zem kanāla robežām. Filtrs strādā, atļaujot tikai darījumus lielāka mēroga tendences virzienā. Respektīvi, pirkšanas darījumi tiek veikti tikai gadījumā, ja tirgus cena ir virs SMA, un pārdošanas darījumi tiek veikti, ja cena ir zem SMA.

Keltner kanālu indikators ir tikai viens no daudzajiem papildus rīkiem, ko iegūsiet, izmantojot MetaTrader programmai izstrādāto papildprogrammu MetaTrader Supreme Edition, kas būtiski paplašina tirdzniecības programmas funkcionālās iespējas, turklāt to iespējams lejupielādēt bez maksas.

MT5 Supreme Edition

Vienkāršais slīdošais vidējais vai eksponenciāli slīdošais vidējais

Kā redzams MetaTrader simple moving average indikatora izvēlnē MA metode, ir pieejami vairāku veidu slīdošie vidējie. Divi populārākie no tiem ir simple moving average un exponential moving average (EMA).

Kā redzējām iepriekš, SMA aprēķinos, visi dati ir vienlīdzīgi. Savukārt EMA gadījumā, aprēķinot slīdošo vidējo rādītāju, jaunākajiem datiem tiek piešķirta lielāka nozīme, nekā vecākiem.

Par cik slīdošie vidējie aprēķiniem izmanto vēsturiskos datus, tad rādījumus nevar uzskatīt par ļoti precīziem. Simple moving average rādījums mainīsies tikai pēc tam, kad cena jau būs izkustējusies. Tieši tāpēc populārākais slīdošā vidējā pielietojums ir tieši tendences jeb trenda virziena apstiprināšana. Eksponenciālais slīdošais vidējais šo kļūdu cenšas novērst, vairāk ņemot vērā jaunus datus un pieņemot, ka jaunākiem datiem, prognozējot cenas virzienu, ir daudz lielāka nozīme.

Ja salīdzinām SMA un EMA, viens nav labāks par otru. Tas drīzāk ir atšķirību izpratnes jautājums - kas kuram atbilstošāks. To vislabāk iespējams noskaidrot, izmēģinot abus. Demo tirdzniecības konts ļaus izmēģināt šos un citus rīkus, neriskējot ar reāliem līdzekļiem.

SMA secinājumi

Mēs apskatījām formulu, kā veidojas vienkāršā slīdošā vidējā līkne, kādi aprēķini tiek veikti, lai to iegūtu, tāpat noskaidrojām, kā simple moving average indikators nolīdzina sīkās cenu svārstības, padarot kopējo tendenci saskatāmāku.

Slīdošais vidējais var tikt izmantots jebkuram tirdzniecības instrumentam – akciju tirgū SMA indikators strādās tieši tāpat kā Forex. Tādēļ tas ir universāls rīks ar plašām pielietošanas iespējām, kas palīdz iegūt informāciju par tirgus tendencēm.

Bezmaksas Forex demo konts

Pilnveidojat savas zināšanas:

Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Šis materiāls nav uzskatāms par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu. Tā kā apstākļi laika gaitā var mainīties, šāda tirgus analīze nevar tikt uzskatīta par uzticamu indikatoru šī brīža un nākotnes sniegumam. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Risku atruna

CFD ir pietiekami sarežģīti instrumenti un, izmantojot paaugstinātu kredītpleca likmi, var radīt ātrus zaudējumus! 84% tirdzniecības kontu, kuros klienti ar statusu "Privāts klients" tirgo CFD ar šī pakalpojuma sniedzēja starpniecību, uzrāda zaudējumus. Jums vajadzētu pārliecināties, vai pilnībā saprotat CFD tirdzniecības pamatprincipus un vai varat atļauties riskēt zaudēt savu naudu.