Kas ir Blockchain Forks?

Jūlijs 25, 2017 11:33

Kas ir Blockchain Forks?

Ja pēdējā laikā sekojat līdzi Bitcoin jaunumiem, daudz būsiet dzirdējuši par tādu lietu kā "forks". Šajā rakstā izskaidrosim, ko tas nozīmē un kā šie forki ietekmē attiecīgo kriptovalūtu.

Kas ir Blockchain Fork?

Par Blockchain 'fork' tiek dēvēta situācija, kad kāda projekta izejas kods tiek nokopēts un modificēts, tādējādi izveidojot jaunu blockchain projektu. Piemēram, kriptovalūta Litecoin (LTCUSD) populārākās kriptovalūtas Bitcoin (BTCUSD) forks, jo tās izveidotāji par pamatu ņēmuši Bitcoin kodu, ieviesuši tajā zināmas izmaiņas un palaiduši kā atsevišķu projektu.

kriptovalūtas

Ar Bitcoin programmatūras forku ir jāuzmanās, jo katram Bitcoin tīkla lietotājam jāraugās, lai tiek saglabāta saderība ar tīklu, pretējā gadījumā var sākt ražot nepareizu blockchain.

Kāpēc rodas Blockchain Forki?

Kriptovalūtu blockchain risinājumi parasti ir atvērta koda, tas nozīmē, ka programmas kods ir brīvi pieejams visiem apskatei un tālākai izmantošanai. Laika gaitā kriptovalūtām attīstoties un mainoties, nācās ieviest izmaiņas arī to protokolos. Šādas izmaiņas var būt, sākot ar nelielām papildus funkcijām un beidzot ar būtiskām izmaiņām, piemēram, bloku maksimālā izmēra palielināšanu. Dažreiz blockchain izmaiņas kriptovalūtas ražotāju aprindās tiek uztvertas dažādi. Citi tās pieņem ar entuziasmu, citi tās neatbalsta. Šāda šķelšanās tīkla infrastruktūrā var izvērsties jaunu blockchain un kriptovalūtu radīšanā.

Kas ir Hard Fork?

Hard fork ir izmaiņas kriptovalūtas protokolā, kas vairs nav savietojamas ar vecākām valūtas versijām. Piemēram, ikvienam, kurš darbina kādu mezglu bitcoin tīklā, noteikti būtu jāatjaunina sava programmatūra, lai spētu atpazīt jaunus blokus. Hard fork ir situācija, kad mezgli, kuros darbojas jaunākā programmatūra, atdalās no kriptovalūtas iepriekšējās versijas. Ja puse no mezgliem lieto jaunāko programmatūru un iegūst blokus, bet otra puse lieto veco versiju un iegūs cita veida blokus, reāli tiek iegūti divi dažādi pavedieni – tāpēc arī radies termins "fork", kas apzīmē dakšu.

Kas ir Soft Fork?

Soft fork ir izmaiņas kriptovalūtas protokolā, kur nelietojami kļūst tikai iepriekš derīgie bloki. Šīs izmaiņas ir saderīgas ar vecākajām programmatūras versijām, jo arī tās atpazīs jaunos blokus.

Hards fork gadījumā visiem lietotājiem nepieciešams atjaunināt programmatūru, savukārt soft fork gadījumā nepieciešams, lai atjauninājumu veiktu vairākums. Tas nozīmē, ka soft fork ir mazāk haotiska ietekme uz tīklu, jo, gan vecie, gan atjauninātie mezgli turpinās atpazīt jaunos blokus un saglabās blockchain darbību.

Daži forku piemēri darbībā

Soft fork ir populārākais Bitcoin bloku ķēdes atjaunināšanas veids, jo tas rada mazāku tīkla sadrumstalotības risku. Daži veiksmīgi soft fork piemēri ir programmatūras atjauninājumi, piemēram, BIP 66, kas sakārtoja paraksta validāciju, un P2SH, kas mainīja Bitcoin adrešu formatējumu.

Populārākais hard fork piemērs ir Ethereum. Tas radās pēc DAO (the digital Decentralised Autonomous Organisation) uzlaušanas, kas bija uz Ethereum platformas līgumiem balstīts projekts. Drīz pēc rekordliela 150 miljonu ASV dolāru pūļa finansējuma savākšanas, kāds sāka nopludināt naudu no šī projekta un tika zaudēta Ether valūta 50 miljonu dolāru apmērā, kā rezultātā Ethereum Foundation veica intervenci un izveidoja visas bloku ķēdes forku, sadalot to divās kriptovalūtās - Ether un Ethereum Classic.

Admiral Markets piedāvā četru populārāko kriptovalūtu CFD tirdzniecību - Bitcoin (BTCUSD), Ether (ETHUSD), Litecoin (LTCUSD) un Ripple (XRPUSD). Atšķirībā no neregulētās kriptovalūtu tirdzniecības, ar mūsu kriptovalūtu CFD līgumiem joprojām tiek sniegta iespēja tirgot ar uzticamu brokeri un neviens hakeris nevar tieši piekļūt jūsu līdzekļiem. Papildus tam, varat gūt labumu no kriptovalūtu cenu svārstībām ar palielinātu pirktspēju, jo šie instrumenti tiek piedāvāti ar kredītsviru līdz 1:5. Šie instruments, bez šaubām, šobrīd ir pasaulē pieprasītākie, kāpēc nepamēģināt tirdzniecību ar tiem. MetaTrader 4 ir pasaulē populārākā tirdzniecības platforma. Lejuplādējiet to bez maksas un sāciet savu kriptovalūtu tirdzniecības piedzīvojumu jau šodien!

Admiral Markets Demo konts