Admiral Markets Group sastāvā ir sekojošas kompānijas:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulē Austrālijas vērtspapīru un investīciju komisija (ASIC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulē Kipras vērtspapīru un biržu komisija (CySEC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets AS

Regulē Igaunijas finanšu uzraudzības iestāde (EFSA)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets UK Ltd

Regulē Lielbritānijas Financial Conduct Authority (FCA)
TURPINĀT
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Uzraudzība fca

Jēnas “Flash Crash"* pārsteidz tirgus!

Janvāris 09, 2019 00:27

Šā gada 3. janvārī valūtu pāra USD/JPY cena vērtībā strauji un haotiski samazinājās līdz zemākajai cenas atzīmei 2 gados, sasniedzot lielāko vērtībās kritumu kopš 2009. gada. Vispārēja panika tirgos tika novērota līdzīgi kā ar stērliņu mārciņas izpārdošanu pēc BREXIT balsojuma.

Ikviens Japānas jēnas valūtu pāris tika ietekmēts. Lai gan lielākās cenas svārstības tika novērotas AUD/JPY pārī, kurš, kā redzams 5-minūšu grafikā zemāk, Āzijas tirdzniecības sesijā samazinājās vērtībā par 7%:

Avots: Admiral Markets MT5 Supreme Edition; AUD/JPY 5-minūšu grafiks; datu diapazons: 2019. gada 2.-3. janvāris; ekrānuzņēmums: 3. janvārī, plkst. 11:24 GMT. Atgādinām: pagātnes dati negarantē nākotnes rezultātus!

Kā redzams nedēļas perioda grafikā zemāk, burtiski, pāris minūtēs pārdevēju iniciēta cenas kustība sasniedza un caursita 2016., 2011. un tad 2010. gada pamatnes:

Avots: Admiral Markets MT5 Supreme Edition; AUD/JPY nedēļas grafiks; datu diapazons: 2018. gada 2. marts līdz 2019. gada 3. janvāris; ekrānuzņēmums: 3. janvārī, plkst. 11:25 GMT. Atgādinām: pagātnes dati negarantē nākotnes rezultātus!

Kas izraisīja jēnas "flash crash"?

Nav viena skaidra cēloņa, kas radīja masu paniku tirgos, bet ir vairāki iemesli, kas veicināja šādu cenas kustību.

1. Apple paziņojums par notikumiem Ķīnā

Apple izpilddirektors Tim Cook sniedza retu brīdinājumu par kompānijas nākotnes ieņēmumiem. iPhone ražotājs samazināja ieņēmumu prognozes, akcentējot pirmo ieņēmumu samazinājumu pēdējos turpat 12 gados. Ieņēmumu krituma iemesls ir pārdošanas apjomi Ķīnā, kas parasti veido līdz pat 20% no kompānijas kopējiem ieņēmumiem.

Jau iepriekš bija bažas par Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu, kuru ietekmē ASV prezidenta Donalda Trampa noteiktās tirdzniecības tarifu sankcijas. Taču pasules lielākās patēriņa preču kompānijas izpilddirektora sacītais, ka "viņi neparedzēja ekonomiskās lejupslīdes apmērus Ķīnā", izprovocēja daudzus investorus steigšus atbrīvoties no Apple akcijām un pārnest aktīvus uz "safe-haven" valūtām, kā piemēram Jāpānas jēnu.

2. Zema likviditāte

Agresīva Japānas jēnas uzpirkšana un atbrīvošanās no jēnas kross valūtām notika pēc tam, kad Ņujorkas tirdzniecības sesija jau bija slēgta un pirms plkst. 8-iem no rīta pēc Tokijas laika jeb ap pus vieniem naktī pēc vietējā laika. Nakts tirdzniecības sesijas laiks pēc mūsu vietējā laika parasti ir raksturīgs ar zemu likviditāti uz kopējā diennakts tirdniezības apjomu fona, jo vairums institucionālie tirgus dalībnieki neatrodas ofisos un nav gatavi veikt darījumus.

Cenas kustību paspilgtināja fakts, ka Japānā tobrīd tika noteiktas nedēļu ilgas banku brīvdienas, kā rezultātā Japānas centrālās bankas treideri nebija gatavi iejaukties un stabilizēt konkrēto situāciju. Arī automatizētās tirdzniecības algoritmi zemas likviditātes apstākļos, vienlaicīgi daudzām sistēmām ļoti ātri atverot liela apjoma orderus vienā virzienā, var radīt drastiskas cenas kustības.

Kā treideri var izmantot tamlīdzīgu situāciju priekšrocības?

Daudzu treideru ofisu sienas bieži rotā izkārtnes ar tamlīdzīgiem citātiem un gudrībām: "jebkas var notikt jebkad" (anything can happen, at anytime). Kādas varēja būt tirdzniecības iespējas un priekšrocības apstākļos, kad ar jēnu notika "jebkas… jebkad"?

Kā piemēru apskatīsim pašu ekstrēmāko cenas kustību. Ja jums būtu atvērts SELL darījums ar apjomu 1 lote uz AUD/JPY 3. janvārī, plkst. 00:30 EET, un jūs to aizvērtu tikai 10 minūtes vēlāk, plkst. 00:40 EET, par cenu 71.053, tad ar kredītplecu 1:30 šāda darījuma peļņa būtu USD 4,377.31.

Treideri, kuriem izdevās atvērt BUY darījumu pamatnē par cenu 71.053 un spēja noturēt to līdz cena sasniedza 74.028 plkst. 01:04 EET, šādā darījumā guva peļņu USD 2,761.34 apmērā.

Tomēr atceries, ka ekstrēma volatilitāte ir saistīta ar ekstrēmu risku - īpaši instrumentiem, kā piemēram CFD līgumiem, kuros tiek izmantots kredītplecs. Tieši tāpēc risku ierobežojošu rīku izmantošana, kā piemēram, STOP LOSE un TAKE PROFIT orderi var būt ļoti noderīgi, lai aizsargātu no zaudējumiem un paspētu fiksēt peļņu.

Līdz ar to 2019. gads IR SĀCIES ar "lielu troksni"… Vai esam gatavi nākamajām iespējām?

* Flash Crash - ļoti strauja, dziļa un augsti volatīla cenas vērtības samazināšanās ļoti īsā laika periodā. "Flash Crash" cēlonis bieži ir svarīgu ekonomisko paziņojumu iniciēta pārdevēju radīta cenas kustība kombinācijā ar agresīvu algoritmisko tirdzniecību lielos apmēros.

Šeit pieejama papildus informācija par analītiku, pieņēmumiem, prognozēm vai tamlīdzīgiem novērtējumiem un informāciju (turpmāk "Analītika"), kura publicēta Admiral Markets mājas lapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām ņemt vērā sekojošu informāciju:

  1. Šis ir mārketinga komunikācijas materiāls. Saturs publicēts tikai informatīviem nolūkiem un ne pie kādiem apstākļiem nevar tikt uzskatīts par investīciju padomu vai ieteikumu. Šis materiāls nav sagatavots atbilstoši neatkarīgu ieguldījumu izpētes juridiskām prasībām un tāpēc uz to neattiecas ieguldījumu pētījumu izplatīšanas aizliegumi.
  2. Atbildību par pieņemtajiem investīciju lēmumiem uzņemas katrs klients individuāli un Admiral Markets Group AS investīciju firmas (Admiral Markets) nevar tikt uzskatītas par atbildīgām iespējamo zaudējumu vai kaitējumu gadījumos, kuri radušies pieņemot lēmumus, ņemot vērā vai arī ignorējot šo saturu.
  3. Analītiku sagatavojis neatkarīgs analītiķis, pamatojoties uz autora (Jitan Solanki, ārštata līdzstrādnieks) personīgo viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klientu interešu aizsardzību un analītikas objektivitāti, Admiral Markets ir izveidojis atbilstošas iekšējās procedūras interešu konflikta novēršanai un pārvaldībai.
  5. Lai arī tiek darīts viss saprātīgi iespējamais, lai nodrošinātu, ka satura avoti ir uzticami un sniegtā informācija ir iespējami saprotama, atjaunota, precīza un pilnīga, tomēr Admiral Markets negarantē analītikā iekļautās informācijas precīzumu un pilnīgumu.
  6. Jebkāda veida sniegtās pagātnes rentabilitātes vai nākotnes prognožu rezultāti nevar tikt uzskatīti par Admiral Markets tiešu vai netiešu apsolījumu, garantiju vai ietekmi finanšu instrumentu nākotnes vērtību attīstībai. Finanšu instrumentu vērtības var gan pieaugt, gan arī samazināties, un aktīvu vērtību saglabāšana netiek garantēta.
  7. Instrumentiem, kuros tiek izmantots kredītplecs (ieskaitot CFD jeb cenu starpības līgumus), piemīt spekulatīvs raksturs un to tirdzniecība var novest pie zaudējumiem vai peļņas. Pirms tirdzniecības uzsākšanas, vajadzētu pārliecināties, ka izprotat visus saistītos riskus.


Risku atruna

CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 77% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku.